>Son Şafak Son Dua

> Çanakkale Muharebeleri nde, dillere destan olan Türk birliklerimizin gösterdigi kahramanlιk hikayesinde bir Alayιmιzιn ayrι bir yeri vardιr.Bu Alay; 19. Tümen’in 57.nci Alayι olup Atatürk’ün Büyük Nutkunda sözünü ettigi, Arιburnu Muharebelerinde tümü Sehit düsen ünlü Sehitler Alayι dιr.

25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu’nda karaya çıkıp Conkbayırı’nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19. Tümen Kumandanı Kur.Yb. Mustafa Kemal’in 25 Nisan günü verdiği
“Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir” emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu.

Bu birliklerden biri Yb.Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 57. Alay’dı. 57. Alay’ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştür.

ŞEHİTLER ALAYI
Anzak kuvvetlerine karşı 27. alayın yardımına koşan meşhur 57. Alay, bu çarpışmada düşman saldırısını durdurmuştur. Ancak iki taburunun tamamını da şehit vermiştir. Ertesi sabah sağ kalan üçüncü taburuna da hücum emrini veren Alay komutanı Hüseyin Avni Bey, Bomba Sırtı’ndan bölgeyi gözetlerken, araziye yayılmış küme küme beyazlıklar görmüştür. Bunun üzerine derhal tabur komutanını çağırarak, bu beyazlıkların ne olduğunu sormuştur.

Tabur komutanı da bu soruyu şöyle cevaplandırmıştır:

-Komutanım, onlar şafak vaktine doğru hücuma geçecek olan askerlerin iç çamaşırlarıdır. Her bir vatan evladı şehit olmak için, yıkanıp temizlenmiş ve Allah’ın huzuruna çıkmak için temiz çamaşırlarını giymiş, belki sağ kalır veya yaralı dönersek diye o gördüğün iç çamaşırları yıkayıp hazırlamışlardır.

”Ne yazık ki, saka erinden alay komutanına kadar tümü şehit düşmüş, dolayısıyla o beyaz çamaşırları da giyme imkanı bulamamışlardır.

Kahraman Mehmetciklerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Reklamlar

10 thoughts on “>Son Şafak Son Dua

  1. >Çanakkale, Geçilen Sırat Çanakkale, Kurtuluşa berat Çanakkale, Küfre kale Çanakkale, Tevhîd ile Çanakkale, Dillerde tekbîr Çanakkale, Allah bilir. Çanakkale, Düşmana çekilen set Çanakkale En görkemli şehadet. Çanakkale Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz……….

  2. >canım ablam ne kadar önemli hatırlamamız gereken bir konuyu dile getirmişsin ruhları şad mekanları cennet olsun rahat uyusunlar sevgiyle kal..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s